28 października 2010

KONCERT „ANYTIME, ANYWHERE”

24 października 2010 roku w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbył się długo oczekiwany, niezwykły koncert, widowisko telewizyjne „Anytime, Anywhere – Krystyna Tyburowska jakiej nie znacie”.

Koncepcja i scenariusz koncertu jest autorstwa Jolanty Suder, która również koncert zrealizowała. Widowisko zdecydowanie odróżniało się od dotychczasowych produkcji Agencji Violin&Piano i Polskiego Towarzystwa Straussowskiego. Widowisko pokazało Krystyną Tyburowską w zupełnie odmiennym niż dotychczas repertuarze i nowej atrakcyjnej scenerii. Utwory z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej, dały szansę bohaterce wieczoru zaprezentować kunszt wokalny najwyższej próby. Między innymi słynna, popisowa, tenorowa aria Kalafa „Nessun Dorma” z opery Turandot Giacomo Pucciniego, w interpretacji Krystyny Tyburowskiej zyskała nową, odmienną i niezwykłą jakość.

Solistce z dużą kulturą i wyczuciem partnerował znakomity polski tenor Dariusz Stachura, którego interpretacja utworu Caruso, wszystkim głęboko zapadła w pamięć. Wśród wykonawców podziwialiśmy również pełen młodości i dynamizmu Akademicki Chór Środowiskowy ACHSA, przygotowany przez Olega Sznicara. Młodzi ludzie z powodzeniem towarzyszyli solistom w ich utworach, a także przepięknie wykonali swoje solowe utwory. Chyba najdoskonalej z nich zabrzmiała stara angielska ballada „Scarborough Fair”, która wprowadziła słuchaczy w atmosferę pełną nostalgii i zadumy.

Również Orkiestra OBLIGATO, pod dyrekcją Jerzego Sobeńko, pokazała swoją wyjątkowość. Z wrażliwością akompaniowała solistom zarówno w utworach klasycznych jak i piosenkach, a w utworach solowych błysnęła wielką klasą. Wielkie brawa otrzymał koncertmistrz Orkiestry Zbigniew Kawalec, który z niezwykłą subtelnością i ekspresją wykonał utwór „Poranne medytacje” nowo skomponowany przez Jerzego Sobeńko. W programie koncertu znalazło się kilka utworów z gatunku muzyki filmowej, między innymi jeden z najpiękniejszych motywów muzycznych z filmu „Love Story”. Tym razem przy fortepianie zasiadł Maestro Jerzy Sobeńko, hipnotyzując publiczność mistrzowskim wykonaniem tej melodii. W atmosferę pełną ekspresji, żywiołowości i południowych rytmów wprowadził widownię popisowy utwór Chucka Mangione „The Children of Sanchez”, którego brawurowe wykonanie przez Orkiestrę wywołało ogromne brawa i prośby o bis.

Duże gratulacje należą się pomysłodawczyni koncertu Jolancie Suder, która z właściwą sobie elegancją prowadziła niezwykłe widowisko, wspaniale wywiązując się z roli gospodyni tego niecodziennego wydarzenia artystycznego.

Całości dopełniły projekcje multimedialne autorstwa Zbigniewa Jarosza i niezwykła oprawa świateł, dymów płożących i innych efektów specjalnych, a także obecność kamer TVP, która zarejestrowała koncert i wyemituje go w grudniu 2010 roku.