19 sierpnia 2010

EUROPEJSKI FESTIWAL IM. JANA KIEPURY

NEWS

Szanowni Państwo,
14 sierpnia br. rozpoczął się jeden z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Polsce, a może nawet na naszym kontynencie – Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Jego organizatorem, a zarazem dyrektorem od wielu lat jest Bogusław Kaczyński.

Tradycyjnie ostatnie dwa tygodnie sierpnia w Krynicy – to czas wielu koncertów, spektakli operowych i operetkowych oraz projekcji filmowych, które potrafią zaspokoić potrzeby najbardziej wyrafinowanych wielbicieli muzyki. Również zaproszeni wykonawcy, muzycy i śpiewacy gwarantują największe emocje.

W tym roku inaugurujący Europejski Festiwal koncert pt. „Zaczarowany świat operetki”, zachwycił licznie zgromadzoną publiczność w Pijalni Główniej. Wspaniali soliści oraz znakomita Orkiestra OBLIGATO pod kierownictwem Jerzego Sobeńki dostarczyli wszystkim wielu niezapomnianych przeżyć. Warto podkreślić, iż Orkiestra po raz pierwszy została zaproszona do udziału w tej prestiżowej imprezie.

Wraz z Orkiestrą wystąpili znani i lubiani artyści: Iwona Tober (sopran), Sylwia Lorens (sopran) również po raz pierwszy, Iwona Socha (sopran), Witold Matulka (tenor), Mateusz Zajdel (tenor) oraz doskonale wszystkim znany Zbigniew Macias (baryton). W gronie solistów znalazł się również Zbigniew Kawalec – koncertmistrz Orkiestry OBLIGATO, którego brawurowe wykonanie „Koncertu Rumuńskiego” wzbudziło niekłamany entuzjazm publiczności, a wykonaniem nastrojowej melodii Ch. Chaplina z filmu „Światła Rampy”, wspólnie z I klarnecistą Orkiestry – Dezyderiuszem Boronim oczarowali publiczność, zmuszając niejedną damę do sięgnięcia po chusteczkę. Publiczność krynicka z radością oklaskiwała występy wszystkich śpiewaków, bo każdy z nich był naprawdę mistrzem. Aria Giuditty F. Lehara w wykonaniu Sylwii Lorens, walc Julii z opery „Romeo i Julia” w wykonaniu Iwony Sochy, a także Czardasz Silvy z operetki „Księżniczka czardasza” w wykonaniu Iwony Tober, wykonane były naprawdę przewybornie, a pieśń neapolitańska „Core ingrato” w wykonaniu Mateusza Zajdela, „Brunetki, blondynki” w wykonaniu Witolda Matulki oraz aria Tewiego z musicalu „Skrzypek na dachu” w wykonaniu Zbigniewa Maciasa, były propozycjami najwyższej próby i wykonane zostały z najwyższym kunsztem.

Gościem specjalnym wieczoru był Alexander Martinez z Filipin, zdobywca II nagrody popularnego programu telewizyjnego „Mam talent”, który swoim wyjątkowo pięknym głosem zachwycił publiczność zarówno w Pijalni Głównej, jak i tę licznie zgromadzoną na zewnątrz.

Gospodarzem tej pięknej gali był, jak co roku, niedościgniony w swej roli, przyjęty wielominutową owacją, Bogusław Kaczyński, zapewniający temu wydarzeniu niepowtarzalną atmosferę. A Orkiestra OBLIGATO odniosła kolejny sukces, czego potwierdzeniem były niekończące się brawa zarówno w trakcie jak i na zakończenie koncertu. Zaś sam Maestro po raz kolejny udowodnił, że jest nie tylko znakomitym muzykiem, dyrygentem, kompozytorem, ale także uwielbianym przez publiczność showmanem. Jak zwykle zaskakiwał rozbawioną publiczność znakomitym humorem, utrzymując jednocześnie wysoki poziom artystyczny. Obserwując go na scenie z całą pewnością można stwierdzić, że należy do wąskiego grona artystów, którzy równocześnie potrafią pełnić tyle ról, czego nie omieszkał podkreślać w swych komentarzach Bogusław Kaczyński: być znakomitym dyrygentem, pianistą, bawić publiczność i jeszcze z wyglądu przypominać Johanna Straussa... nie do wiary...

Był to niezapomniany, pełen wrażeń wieczór. Aby przybliżyć Państwu te chwile zapraszam do obejrzenia zdjęć z Koncertu Inaugurującego Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, który potrwa do 28 sierpnia 2010 r. W imieniu Organizatora – Pana Bogusława Kaczyńskiego – zapraszamy Państwa na kolejne piękne przedsięwzięcia artystyczne, które do końca sierpnia będą miały miejsce w tym wyjątkowym miejscu jakim jest Krynica Zdrój.

~Jolanta Suder~


Kilka zdjęć z koncertu inauguracyjnego