4 lutego 2011

KONCERT NOWOROCZNY ORKIESTRY „OBLIGATO” W SKAWINIE

W poniedziałek, 3 stycznia br. w Pałacyku Sokół w Skawinie już po raz drugi skawińscy miłośnicy muzyki poważnej mieli okazję uczestniczyć w niepowtarzalnym Koncercie Noworocznym w wykonaniu Galicyjskiej Orkiestry Straussowskiej Obligato pod batutą Maestro Jerzego Sobeńki. Tym razem w towarzystwie orkiestry mogliśmy podziwiać pełną temperamentu Ewę Romaniak – śpiewającą aktorkę dramatyczną, która – tu ciekawostka – reżyseruje także bajki dla dzieci. Licznie zebraną publiczność przywitali: Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie – Janusz Bysina oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina - Adam Najder. Koncert poprowadziła Jolanta Suder, ubarwiając go anegdotami z życia artystów.

Orkiestra wprowadziła nas w atmosferę cesarskiego Wiednia „V Tańcem węgierskim” Brahmsa oraz „Falami Dunaju” Ivanovicia. W programie koncertu znalazło się również słynne tango argentyńskie „Por una cabeza” znane z filmu „Zapach kobiety”, oraz „Koncert rumuński” Pepi Hubera, który wywołał wśród publiczności wyjątkowe emocje, a Zbigniew Kawalec – pierwszy skrzypek orkiestry – za jego wykonanie nagrodzony został owacją na stojąco.

W klimat dwudziestolecia międzywojennego wprowadziła nas Ewa Romaniak szlagierami: „Sexappeal” z filmu „Piętro wyżej”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” oraz „Nikt tylko Ty” z repertuaru Hanki Ordonówny. Występ aktorki otworzył przed nami drzwi do kabaretów początku XX wieku, gdzie królowały teksty Mariana Hemara, jak: „Dieta”, „Pierścionek” czy „Kuzynka Hania”. Warto wspomnieć, że Ewa Romaniak jest jedyną solistką w Polsce wykonującą ostatni z wymienionych utworów. Pośród muzycznych kompozycji nie zabrakło również jednego z najbardziej znanych miłosnych motywów filmowych – „Love story” oraz pochodzącego z polskiego repertuaru kinowego „Walca Barbary” z filmu „Noce i dnie” Jerzego Antczaka.

Ponad dwugodzinny koncert zakończył walc „Nad pięknym, modrym Dunajem” – tradycyjnie wykonywany podczas finału wiedeńskich koncertów noworocznych. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami i nie pozwoliła im odejść do momentu, w którym muzycy nie odegrali „Marsza Radetzky'ego”. Na zakończenie dyrektor Janusz Bysina zaprosił zarówno muzyków, jak i słuchaczy na przyszłoroczny Koncert Noworoczny do Pałacyku „Sokół”, na który i my serdecznie zapraszamy
(2 stycznia 2012 r.).


Poniżej krótka recenzja.
Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że na widowni zabrakło miejsc (nawet stojących) dla organizatorów koncertu – pracowników Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Publiczność wypełniła szczelnie salę teatralną Pałacyku, z braku miejsca siadając nawet na schodach antresoli. Ponad dwugodzinny koncert wypełniony przebojami muzyki klasycznej i kabaretu XX-lecia międzywojennego zachwycił skawinian, którzy nagrodzili artystów owacją na stojąco. Znakomita Ewa Romaniak, wspaniała Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod batutą charyzmatycznego Jerzego Sobeńki oraz niezrównana prowadząca, pani Jolanta Suder rozkochali w sobie skawińską publiczność, która już teraz czeka z niecierpliwością na kolejny koncert.

~~Joanna Kurpiel~~

Pałacyk Sokół w SkawinieOto kilka zdjęć z tego koncertu