31 sierpnia 2010

PRZEDOSTATNI KONCERT Z CYKLU „POPOŁUDNIE ZE STRAUSSEM”

W niedzielę, 29 sierpnia 2010 r. na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce odbył się przedostatni koncert XVII cyklu „Popołudnie ze Straussem”. Jego wykonawcą była tradycyjnie Galicyjska Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńko, który do udziału w koncercie, zaprosił doskonałą i znaną solistkę (mezzosopran), Bożenę Zawiślak-Dolny.

Licznie przybyłych na dziedziniec słuchaczy (ok. 300 osób), powitała sceneria przypominająca wiedeński ogródek, nad którym górowała złota postać Johanna Straussa przeniesiona z najsłynniejszego pomnika mistrza w Stadtpark w Wiedniu.

Na program koncertu złożyły się m.in. „Kunstlerleben Walzer” i „Schatz Walzer” Johanna Straussa, „Carmen-Marsch” Oscara Fetrasa, „Habanera” Bizeta, „Serenada” Toselliego jak również „Walc François” Zygmunta Karasińskiego i „Tango Notturno” Hansa-Otto Borgmanna, które zaśpiewała świetna Bożena Zawiślak-Dolny. Duet Leszek Mazan i Mieczysław Czuma zabawiali publiczność opowiastkami (często humorystycznymi) z życia dynastii Straussów i Habsburgów. Słuchacze bawili się doskonale, nagradzając wykonawców koncertu rzęsistymi oklaskami.

Cieszące się niesłabnącą popularnością koncerty z cyklu „Popołudnie ze Straussem” na stałe wpisały się w życie kulturalne Wieliczki i tak zrosły się z Zamkiem Żupnym, jakby to sam Johann Strauss „namaścił” to miejsce, aby na wieki rozbrzmiewało jego nieśmiertelną muzyką.


Fragment piosenki Walc François Zygmunta Karasińskiego w wykonaniu Bożeny Zawiślak-DolnyKrakowscy publicyści i gawędziarze Leszek Mazan i Mieczysław CzumaOto kilka zdjęć z tego koncertu