29 czerwca 2010

INAUGURACJA XVII CYKLU „POPOŁUDNIE ZE STRAUSSEM”

W niedzielę, 27 czerwca 2010 na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce odbył się koncert inaugurujący XVII „Popołudnie ze Straussem”. Jego wykonawcą była tradycyjnie Galicyjska Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńko, który do udziału w koncercie, zaprosił znanych i popularnych solistów: Karin Wiktor-Kałucką – sopran i Jana Zakrzewskiego – tenora.

Licznie przybyłych na dziedziniec słuchaczy, powitała nowa sceneria przypominająca wiedeński ogródek, nad którym górowała złota postać Johanna Straussa przeniesiona z najsłynniejszego pomnika mistrza w Stadtpark w Wiedniu. Wszyscy poczuliśmy się jak wiedeńczycy i w wyobraźni przenieśliśmy się w czasy, gdy walce rodziny Straussów były wykonywane w każdym możliwym miejscu i na każdym instrumencie.

Na program koncertu złożyły się największe i najpopularniejsze kompozycje dynastii Straussów „Nad pięknym modrym Dunajem”, „Życie artysty”, „Jokey polka”, „Im krapfenwald” oraz arie z jego operetek, w tym nieśmiertelna aria „Wielka sława to żart” z operetki „Baron cygański”, którą wraz z publicznością zaśpiewał Jan Zakrzewski. Koncert zakończył oczywiście marsz Radetzkyego, który zgodnie z wiedeńska tradycją został wykonany razem z publicznością, która doskonale wiedziała (jak prawdziwi wiedeńczycy), które jego części należy klaskać, a które tylko wysłuchać.

Cieszące się niesłabnącą popularnością koncerty z cyklu „Popołudnie ze Straussem” na stałe wpisały się w życie kulturalne Wieliczki i tak zrosły się z Zamkiem Żupnym, jakby to sam Johann Strauss „namaścił” to miejsce, aby na wieki rozbrzmiewało jego nieśmiertelną muzyką.


Fragment arii Jakże mam Ci wytłumaczyć z operetki Księżniczka Czardasza
Emmericha Kalmana.Oto kilka zdjęć z tego koncertu