5 lipca 2010

IV SUMMER MUSIC FESTIVAL – KONCERT INAUGURACYJNY

W niedzielę 4 lipca 2010 koncertem na wielickim Zamku Żupnym rozpoczęło się doroczne święto muzyki w Wieliczce, czyli letni festiwal muzyczny – IV Summer Music Festiwal – Wieliczka 2010. Patronat honorowy nad festiwalem objęli Marszałek Województwa Małopolskiego p. Marek Nawara oraz Burmistrz Miasta Wieliczki
p. Artur Kozioł
. Organizatorem Festiwalu jest Polskie Towarzystwo Straussowskie, a współorganizatorem, od samego początku jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Partnerami projektu w 2010 roku są Kopalnia Soli Wieliczka S.A., Starostwo Powiatowe w Wieliczce oraz wielickie Centrum Kultury i Turystyki.

Koncert inauguracyjny stał się niezwykłym przeżyciem dla wszystkich, którzy licznie zgromadzili się na dziedzińcu Zamku Żupnego. Po raz pierwszy na festiwalu zabrzmiały dźwięki muzyki wybitnych mistrzów epoki klasycyzmu i romantyzmu, Niccola Paganiniego i Ludwiga van Beethovena. Wykonawcą koncertu była Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zespół złożony z młodych muzyków, który powstał w 2003 roku w Bayreuth, a którego promotorem jest pani Elżbieta Penderecka. Orkiestrę poprowadził znakomity dyrygent młodego pokolenia Michał Dworzyński, który dyrygenturę studiował u wybitnego polskiego dyrygenta prof. Antoniego Wita, który również był gościem honorowym Festiwalu. Solistą koncertu był niezwykle utalentowany 24-letni skrzypek z Rumunii Razvan Stoica, który grał na skrzypcach z 1729 roku, wykonanych przez samego Antonia Stradivariego, lutnika którego instrumenty są do dzisiaj niedościgłym ideałem. W koncercie wziął również udział profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, Maciej Negrey.

Koncert rozpoczęła Uwertura Koncertowa, niedawno odkrytego dzieła symfonicznego polskiego kompozytora epoki romantyzmu, Maksymiliana Weinerta. Informację o kompozytorze, jego krótkim życiu i twórczości, przedstawił słuchaczom prof. Maciej Negrey, pod którego dyrekcją Orkiestra Akademii Beethovenowskiej jako pierwszy punkt programu, wykonała ten niezwykły utwór.
Następnie na scenie pojawił się charyzmatyczny skrzypek Razvan Stoica, który zagrał „I koncert skrzypcowy D dur”, skomponowany przez chyba najwybitniejszego skrzypka wszechczasów, Niccola Paganiniego. Najeżony wieloma, karkołomnymi trudnościami technicznymi koncert, jest prawdziwą próbą dla każdego skrzypka, który chce się zmierzyć z literaturą skrzypcową najwyższych lotów. „Egzamin” ten młody skrzypek zdał na celująco, o czym świadczyła reakcja publiczności, która długimi brawami „wymusiła” bis – Razvan zagrał popularnego czardasza V. Montiego.

Koncert zakończyło brawurowe wykonanie jednego z najpopularniejszych dzieł muzyki symfonicznej, „V symfonii c-moll Ludwiga van Beethovena”. Wykonanie tego dramatycznego dzieła, przez młodą orkiestrę, pod batutą młodego dyrygenta, na długo pozostanie w pamięci bywalców wielickich Festiwali. Dyrygentowi i orkiestrze udało się wydobyć z tej kompozycji emocje, towarzyszące głuchnącemu kompozytorowi przy tworzeniu dzieła, które powstawało prawie cztery lata. Koncert inauguracyjny zakończył bis – Mazur z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.

Inauguracja Festiwalu była bardzo udana. Przepiękny, ciepły, spokojny i bezwietrzny wieczór sprzyjał odbiorowi muzyki, z którą najczęściej możemy się spotykać w salach koncertowych. Plenerowe wykonania tak trudnych utworów, wymagają od wykonawców niezwykłej siły i determinacji, której nie zabrakło młodym muzykom Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz dyrygentom i soliście. A Jerzy Sobeńko i Jolanta Suder, prowadzący koncert inauguracyjny, w dyskretny sposób towarzyszyli słuchaczom, w tej dość trudnej podróży po niezwykłej muzyce mistrzów.

~Jerzy Sobeńko~
  Prezes PTS


Oto kilka zdjęć z tego koncertu