11 czerwca 2011

V SUMMER MUSIC FESTIVAL – Wieliczka 2011

NEWS

Szanowni Członkowie i Sympatycy PTS!
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, iż od 2 do 9 lipca 2011 r. odbędzie się piąta edycja wielickiego, letniego festiwalu muzycznego SUMMER MUSIC FESTIVAL – WIELICZKA 2011. Podobnie jak w poprzednich latach przygotowaliśmy bardzo bogaty program, obejmujący sześć niezwykłych koncertów, które zostaną zaprezentowane w najciekawszych miejscach górniczego miasta. Do udziału w tegorocznym Festiwalu zaprosiliśmy znakomitych artystów z kraju i zagranicy. A wszystko po to, aby spełnić oczekiwania naszych wiernych słuchaczy, którzy z każdym rokiem w coraz większej ilości przychodzą na koncerty festiwalowe. Mamy nadzieję, że czeka nas wspaniała uczta muzyczna.

Festiwal zostanie zainaugurowany w sobotę, 2 lipca 2011 r., koncertem światowej sławy Orkiestry Cygańskiej RAJKÓ z Budapesztu. Koncert inauguracyjny odbędzie się w magicznej scenerii wielickiego Zamku Żupnego. Orkiestrę RAJKÓ tworzą niezwykle utalentowani muzycy, którzy prezentując całe bogactwo różnorodnych gatunków muzycznych, niezwykle starannie strzegą wielowiekowej cygańskiej tradycji i praktyki wykonawczej, tworząc podczas występów niepowtarzalny nastrój. W koncercie usłyszymy muzykę cygańską, węgierską oraz popularne utwory muzyki klasycznej. Kunszt artystyczny i wirtuozerię Orkiestry RAJKÓ podziwia publiczność na całym świecie. Dotychczas muzycy wystąpili z koncertami w ponad stu krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Australii oraz Dalekiego Wschodu. Orkiestra RAJKÓ, jako reprezentant dziedzictwa węgierskiej muzyki, została uhonorowana wieloma nagrodami państwowymi, m.in. jedną z najważniejszych im. Zoltána Kodálya i tytułem Narodowej Orkiestry Młodzieżowej. Goście naszego wieczoru wystąpią w składzie 24 instrumentalistów wraz z solistami – wirtuozami skrzypiec. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż muzycy orkiestry grają bez nut. Z Orkiestrą wystąpi młoda i utalentowana krakowska sopranistka Sylwia Lorens.

W niedzielę, 3 lipca 2011r. zapraszamy Państwa do Komory im. A. Długosza, należącej do Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w której będzie można obejrzeć widowisko muzyczne pt. „ROMANS Z SZAMPANEM”. Scenariusz widowiska powstał w oparciu o piosenki i dialogi kabaretowe Mariana Hemara z okresu międzywojennego oraz lat powojennych. W programie wykorzystane zostały również teksty, Juliana Tuwima, Konstantego I. Gałczyńskiego i innych wybitnych polskich twórców minionego wieku. Znakomici artyści przypomną pełne humoru i satyry piosenki, pozwalające odetchnąć od problemów dnia codziennego.
W roli głównej wystąpią aktorzy: Ewa Romaniak i Tadeusz Łomnicki. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra OBLIGATO pod kierownictwem Jerzego Sobeńko.

We wtorek, 5 lipca 2011r. zapraszamy do hotelu Turówka****, mieszczącego się w zabytkowym budynku dawnej warzelni i Urzędu Sprzedaży i Spedycji Soli, na MISTRZOWSKI RECITAL GITAROWY, w wykonaniu wirtuoza gitary klasycznej Jana Oberbeka, artysty, którego grą zachwycają się melomani całej Europy. Po ukończeniu studiów w Polsce, Jan Oberbek doskonalił swój warsztat w Hiszpanii, gdzie w latach 1975-1980 uczestniczył w kursach mistrzowskich, jak również pobierał prywatne lekcje wirtuozerii u takich mistrzów gitary jak J. Tomas, J. L. Gonzales, J. Rodrigo, A. Segovia. Był również uczestnikiem kursów interpretacji muzyki hiszpańskiej w Santiago de Compostela, gdzie w 1978 roku otrzymał nagrodę im. J.M. Moralesa.
Na program koncertu złożą się utwory muzyki hiszpańskiej, włoskiej i polskiej.

W czwartek, 7 lipca 2011r., w przepięknej, odrestaurowanej auli „Sztygarówki”, w budynku Starostwa Powiatowego zabrzmi muzyka Antonio Vivaldiego. Jego najpopularniejsze dzieło CZTERY PORY ROKU usłyszymy w wykonaniu Krakowskiego Zespołu Kameralnego, pod kierunkiem jego założyciela i kierownika artystycznego Łukasza Matei. Partie solowe wykona znakomity skrzypek młodego pokolenia Marcin Markowicz. Krakowski Zespół Kameralny, w którego skład wchodzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, posiada bardzo szeroki repertuar obejmujący dzieła od Renesansu, aż po kompozycje współczesne. Zespół koncertuje w Polsce i poza granicami.
Skład Krakowskiego Zespołu Kameralnego:
Katarzyna Mateja – I skrzypce
Ewa Olejniczak – II skrzypce
Bogusława Jagielnicka-Hawryszków – altówka
Beata Kalinowska – wiolonczela
Michał Skiba – kontrabas
Łukasz Mikołaj Mateja – basso continuo, kierownictwo artystyczne.

W piątek, 8 lipca 2011r. czekają nas wielkie emocje, kiedy to w bajecznej scenerii komory Warszawa, wielickiej kopalni soli, będziemy mieli szansę usłyszeć najsłynniejszy musical ostatnich lat, autorstwa A. Lloyda Webbera – UPIÓR W OPERZE. W koncercie „Historia niespełnionej miłości” wystąpią soliści Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, odtwórcy głównych ról musicalu „Upiór w Operze”, zrealizowanego przez Teatr ROMA: Edyta Krzemień, Tomasz Steciuk, Teresa Gigiel, Marcin Mroziński, Wojciech Socha, Jakub Szydłowski i Jan Bzdawka. Wspaniała muzyka, stroje, kunszt artystyczny solistów z całą pewnością zapewnią dla Państwa wieczór niezapomnianych wrażeń.

W sobotę 9 lipca 2011r. piątą edycję Summer Music Festival – Wieliczka 2011 zakończy Wielka Finałowa Gala „KONCERT PIOSENKI ROSYJSKIEJ”. Jesteśmy przekonani, że ten wieczór poruszy serca większości słuchaczy i niejeden z nich uroni łzę słuchając przepięknych melodii, dobrze wszystkim znanych, choć ostatnio nieco przykurzonych. Wykonawcami Wielkiej Finałowej Gali będą znakomici artyści: Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran) – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek Krakowskiej Opery, Anna Sroka – bardzo utalentowana aktorka, finalistka Konkursu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Witold Wrona (tenor) – znakomity artysta doskonale znany krakowskiej publiczności, związany na stałe z Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Jarosław Kitala (baryton) – młody i bardzo obiecujący śpiewak, laureat I nagrody Konkursu Młodych Talentów oraz Piotr Pieron (bas) – jeden z najbardziej utalentowanych basów młodego pokolenia, solista Warszawskiej Opery Kameralnej.

Oprócz solistów zatańczy dla Państwa ukraińska Rewia IMPERIUM, w której wykonaniu będą Państwo mogli podziwiać niezwykle barwne i piękne tańce rosyjskie, perskie i ukraińskie. Grać będzie niezastąpiona w swej roli Orkiestra OBLIGATO.

Najpiękniejsze rosyjskie ballady, romanse, arie i piosenki staną się Państwa udziałem. Kalinka, Włóczęga, Wołga, Doktor Żiwago, ballady Bułata Okudżawy, piosenki z repertuaru Ałły Pugaczowej – to tylko niektóre utwory, które zabrzmią podczas Wielkiej Finałowej Gali w samym sercu Wieliczki, czyli na Rynku Górnym.

Informujemy, że wszystkie koncerty festiwalowe rozpoczynają się o godz. 19.00. Na biletowane koncerty (Orkiestra RAJKÓ, „Romans z szampanem”, „Historia niespełnionej miłości”) członkom Towarzystwa przysługują bilety ulgowe po okazaniu legitymacji PTS.

Chcielibyśmy też podkreślić, iż to piękne wydarzenie kulturalne, o którym słychać już nie tylko w Polsce, ale także w Europie, nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie Burmistrza Miasta Wieliczki – Pana Artura Kozioła, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – Pana Wojciecha Kozaka, Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich – Pana prof. Antoniego Jodłowskiego oraz Sponsorów zarówno tych z Wieliczki, jak i okolicznych miast. Bardzo serdecznie im wszystkim dziękujemy.

Wszystkich serdecznie zapraszamy
Organizatorzy FestiwaluPlakat

* * *

PROGRAM FESTIWALU
KONCERT INAUGURACYJNY – „CZAR CYGAŃSKICH SKRZYPIEC”
2 lipca 2011 (sobota),
Duży Dziedziniec Zamku Żupnego, Muzeum Żup Krakowskich, ul. Zamkowa 8
Wykonawcy:
• Cygańska Orkiestra RAJKO z Budapesztu
• Sylwia Lorens – sopran
Bilety w cenie 20 zł (ulgowe dla członków PTS 15 zł)
KONCERT „ROMANS Z SZAMPANEM”
3 lipca 2011 (niedziela),
Komora Długosza w Kopalni Soli
Wykonawcy:
• Ewa Romaniak, – śpiew
• Tadeusz P. Łomnicki,– śpiew
• Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńko,
Bilety w cenie 30 zł (ulgowe dla członków PTS 20 zł)
KONCERT – „MISTRZOWSKI RECITAL GITAROWY”
5 lipca 2011 (wtorek),
Hotel TURÓWKA****, ul. Żeromskiego 1
Wykonawcy:
• Jan Oberbek – wirtuoz gitary
Wstęp wolny
KONCERT „CZTERY PORY ROKU”
7 lipca 2011 (czwartek),
Aula „Sztygarówki” - Starostwo Powiatowe, ul. Dembowskiego 1
Wykonawcy:
• Krakowski Zespół Kameralny,
• Marcin Markowicz – skrzypce solo
Wstęp wolny
KONCERT „HISTORIA NIESPEŁNIONEJ MIŁOŚCI”
8 lipca 2011 (piątek),
Komora Warszawa w Kopalni Soli
Wykonawcy:
• Artyści Teatru ROMA z Warszawy – na podstawie musicalu „Upiór w Operze”
Bilety w cenie 50 zł (ulgowe dla członków PTS 40 zł)
KONCERT FINAŁOWY – KONCERT PIOSENKI ROSYJSKIEJ
9 lipca 2011 (sobota),
Rynek Górny
Wykonawcy:
• Bożena Zawiślak-Dolny – mezzosopran,
• Anna Sroka – śpiew,
• Witold Wrona – tenor,
• Jarosław Kitala – baryton,
• Piotr Pieron, – bas
• Rewia IMPERIUM
• Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńko
Wstęp wolny
UWAGA! Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00
Informacja, rezerwacja i sprzedaż biletów: Biuro Obsługi Turystów (BOT), Wieliczka, Park Kingi 6, tel. 12 278 58 49

* * *