25 maja 2012

VI SUMMER MUSIC FESTIVAL – Wieliczka 2012

NEWS

Szanowni Członkowie i Sympatycy PTS!
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, iż od 30 czerwca do 7 lipca 2012 r. odbędzie się szósta edycja wielickiego, letniego festiwalu muzycznego SUMMER MUSIC FESTIVAL – WIELICZKA 2012.
Podobnie jak w poprzednich latach przygotowaliśmy bardzo bogaty program, obejmujący siedem niezwykłych koncertów, które zostaną zaprezentowane w najciekawszych miejscach górniczego miasta. Do udziału w tegorocznym Festiwalu zaprosiliśmy znakomitych artystów z kraju i zagranicy. A wszystko po to, aby spełnić oczekiwania naszych wiernych słuchaczy, którzy z każdym rokiem w coraz większej ilości przychodzą na koncerty festiwalowe. Mamy nadzieję, że czeka nas wspaniała uczta muzyczna.

Festiwal zostanie zainaugurowany w sobotę, 30 czerwca 2012 r., spektaklem Evy Pataki „Edith & Marlene”. Spektakl odbędzie się w magicznej scenerii wielickiego Zamku Żupnego (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka). Spektakl Evy Pataki „Edith & Marlene”, czyli epizody z życia i przyjaźni dwóch gwiazd – to muzyczne biografie Edith Piaf i Marleny Dietrich. Będzie to muzyczny spektakl z iskrzącymi dialogami i z namiętnymi scenami, które są pomostem między piosenkami z repertuaru obu wielkich artystek – obie łączyła przyjaźń, miłość do sceny i uwielbienie fanów. W rolach głównych wystąpią dwie utalentowane piosenkarki młodego pokolenia: Monika Węgiel i Beata Olga Kwiatkowska.

W niedzielę, 1 lipca 2012 r. zapraszamy Państwa do Sali Widowiskowej „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, w której będzie można obejrzeć dwie jednoaktówki A. Czechowa pt. „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”. Zajmują one ważne miejsce w dorobku tego jednego z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy. „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” to dwie historie miłosne, przedstawiające odwieczne kłopoty i problemy czyhające na ludzi poszukujących szczęścia i miłości. Wykonawcami są znakomici artyści: Ewa Romaniak, Jan Mancewicz i Zbigniew Samogranicki – reżyser widowiska.

W poniedziałek, 2 lipca 2012 r. zapraszamy na Dziedziniec Sztygarówki (Starostwo Powiatowe w Wieliczce), na koncert „Prosto z Buenos Aires”, w wykonaniu Tria Grzegorza Frankowskiego. Koncert tanga argentyńskiego w wykonaniu popularnego Tria Grzegorza Frankowskiego, niedościgłego wykonawcy tego gatunku muzycznego, z gościnnym udziałem przybyłego prosto z Buenos Aires argentyńskiego śpiewaka Carlosa Rouleta oraz mistrzowskiej pary tanecznej Katarzyny Czech i Tymoteusza Leya. W programie znajdą się najbardziej znane i popularne w Argentynie tanga klasyczne, stare i nowe tanga polskie oraz wybrane utwory Astora Piazzolli.

We wtorek, 3 lipca 2012 r., w przepięknej Auli „Sztygarówki”, w budynku Starostwa Powiatowego zabrzmi harfa. Będzie to recital Małgorzaty Zalewskiej.
Małgorzata Zalewska jest uznaną artystką, koncertującą na całym świecie. Jest jedną z niewielu harfistek grających na różnych rodzajach harf (klasyczna, celtycka, elektryczna i barokowa arpa doppia). Najczęściej występuje, jako solistka, współpracując z takimi dyrygentami jak m.in. Chikara Imamura, Jerzy Maksymiuk, czy Tadeusz Wojciechowski. Jej grą zachwycają się melomani całej Europy. Nagrała (jako muzyk orkiestrowy i kameralny) około 50 płyt dla takich firm fonograficznych jak Emi, Decca, Sony Classsical, Pro Musica, a także ma na swoim koncie liczne rejestracje telewizyjne. Na program koncertu złożą się zarówno kompozycje wykonane na harfie klasycznej, jak i utwory współczesne, wykonane na harfie elektrycznej.

W środę, 4 lipca 2012 r. w komorze A. Długosza, w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, odbędzie się premiera koncertu „Muzyczne Diamenty”. Będzie to recital wszechstronnie utalentowanego piosenkarza, tancerza i muzyka z Filipin Alexandra Martineza, któremu partnerować będzie młoda krakowska sopranistka Agnieszka Koziarowska. Większość z nas z pewnością pamięta Alexandra Martineza, który swoim śpiewem zachwycił jurorów i przebojem dotarł do finału programu telewizyjnego „Mam Talent” W programie koncertu usłyszymy największe przeboje takich wykonawców jak Andrea Bocelli, Sara Brightman, Louis Armstrong, Frank Sinatra, czy Zucchero.

W czwartek, 5 lipca 2012 r. czekają nas wielkie emocje, kiedy to w bajecznej scenerii komory Warszawa, wielickiej Kopalni Soli, będziemy mieli szansę usłyszeć Bogusława Kaczyńskiego w opowieści „Paderewski – Król pianistów”. Będzie to wieczór, podczas którego Bogusław Kaczyński przedstawi niezwykłą opowieść o Ignacym Janie Paderewskim, jego życiu, rozwoju jego geniuszu i ideach, którym był wierny przez całe życie. Opowieść jest niezwykle barwna i wzruszająca – tak jak barwne było życie Paderewskiego, wybitnego pianisty, zapomnianego kompozytora i niedocenionego polityka. Opowiedzianą historię ilustrować będą kompozycje mistrza, w mistrzowskim wykonaniu. Przy fortepianie zasiądzie jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia Michał Karol Szymanowski – zdobywcy wielu prestiżowych nagród.

W piątek, 6 lipca 2012 r. na ul. Zamkowej odbędzie się koncert pt. „A miało być tak pięknie” – promujący najnowszą płytę Michała Łanuszki pod takim samym tytułem. Michał Łanuszka – muzyk, wokalista, gitarzysta klasyczny, kompozytor (choć on sam woli nazywać się „układaczem nut”), absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie gitary klasycznej. Znany dziennikarz radia RMF Classic, gdzie prowadzi codzienne pasmo konkursowe oraz swoją autorską audycję „Noc Poetów Piosenki”.

W sobotę 7 lipca 2012 r. szósta edycja Summer Music Festival – Wieliczka 2012 zakończy się w samym sercu Wieliczki, na Rynku Górnym, koncertem finałowym „Pieśni Europejczyków”. Koncert jest prezentacją największych przebojów muzyki europejskiej, począwszy od XVIII aż do XX wieku, muzyki, która jest wspólnym dziedzictwem kulturowym naszego kontynentu. Usłyszymy śpiewane utwory Georga F. Haendla, Ludwika van Beethovena, Rugiero Leoncavallo oraz współczesne songi i piosenki skomponowane i spopularyzowane przez takie zespoły jak m.in., „The Beatles”, „Abba”, „Omega” oraz przez takich niezapomnianych wykonawców jak Ałła Pugaczowa, Helena Vondraczkowa, Jacques Brel, Zucchero, Edith Piaf czy Marek Grechuta.
W koncercie wystąpią takie znakomitości jak: Monika Węgiel, Anna Sroka, Agnieszka Koziarowska, Jacek Wójcicki, Jarosław Kitala i oczywiście niepowtarzalna Orkiestra OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńki. Koncert poprowadzą jak zwykle niezawodni: Jolanta Suder i Jacek Cygan.

Chcielibyśmy też podkreślić, iż to piękne wydarzenie kulturalne, o którym słychać już nie tylko w Polsce, ale także w Europie, nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie Burmistrza Miasta Wieliczki – Pana Artura Kozioła, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – Pana Wojciecha Kozaka, Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich – Pana prof. Antoniego Jodłowskiego oraz Sponsorów zarówno tych z Wieliczki, jak i okolicznych miast. Bardzo serdecznie im wszystkim dziękujemy.

Nadmieniamy, że Partnerem Głównym realizowanego przedsięwzięcia jest
Województwo Małopolskie.

Wszystkich serdecznie zapraszamy
Organizatorzy FestiwaluPlakat

* * *

Powiększ

* * *